Gemeente Bergen onderzoekt mogelijkheden voor crisisnoodopvang voor ontheemden uit Oekraïne

Gemeente Bergen bekijkt of het mogelijk is om een tijdelijke crisisnoodopvanglocatie (CNO) voor ontheemden uit Oekraïne te realiseren in het voormalig pand van zorginstelling Dichterbij aan de Spitsbrug 4A in Afferden. Het gaat om een doorstroomlocatie met 80 opvangplekken en een time-outfunctie van maximaal 4 opvangplekken tot uiterlijk eind maart 2028.

De beoogde locatie: Spitsbrug 4A in Afferden

Een crisisnoodopvang (CNO) is de eerste opvang voor ontheemden uit Oekraïne voor de korte termijn. Het gaat om een doorstroomlocatie, waar de ontheemden maximaal 72 uur verblijven. Vervolgens gaan zij naar een opvang voor langere termijn in Limburg of elders in Nederland.

“Gemeenten moeten hun bijdrage leveren aan de landelijke opgave die er ligt voor de opvang van ontheemden uit Oekraïne. Door het realiseren van een CNO dragen wij ons steentje bij, zonder een extra beroep te doen op onze lokale woningmarkt”, vertelt burgemeester Michael Rauner. “In Limburg hebben we op dit moment geen crisisnoodopvang. De voormalige CNO-locatie in Swolgen is vanwege brand gesloten. Een CNO is een belangrijke schakel in de opvang van ontheemden uit Oekraïne. Het is dan ook van belang dat er op korte termijn een nieuwe locatie wordt gevonden.”

Time-outfunctie

Het is de bedoeling dat de CNO, naast de eerste opvang voor ontheemden uit Oekraïne, ook een time-outfunctie krijgt. De time-outfunctie is bedoeld om bewoners van opvanglocaties in andere gemeenten in Noord-Limburg kort op te vangen als zij door omstandigheden even tot rust moeten komen. Ook het verblijf op de locatie met time-outfunctie is maximaal 72 uur.

Informatiebijeenkomst voor omwonenden

Het realiseren van een CNO heeft impact op de omgeving van de locatie. Gemeente Bergen houdt daarom een informatiebijeenkomst voor de omwonenden van het pand en de dorpsraad van Afferden. Tijdens deze bijeenkomst kunnen zij in gesprek met een afvaardiging van het college van B&W en hebben zij de mogelijkheid om vragen te stellen en eventuele zorgen te uiten. Zij ontvangen hiervoor een persoonlijke uitnodiging.

Informatiebijeenkomst voor geïnteresseerde inwoners

Gemeente Bergen houdt ook een informatiebijeenkomst voor alle (andere) geïnteresseerden uit de gemeente. Deze vindt plaats op:

  • Maandag 24 november
  • Van 19.30 tot 21.00 uur
  • MFC De Alverman, Afferden

Aanmelden is niet nodig. Tijdens deze informatiebijeenkomst vertellen we u graag meer over de mogelijkheden voor de crisisnoodopvang en hoe het proces er verder uitziet. U kunt hierover in gesprek met de gemeente, uw vragen stellen en eventuele zorgen delen.

Hoe gaat het verder?

De vragen, zorgen en suggesties uit de informatiebijeenkomsten worden meegenomen in het verdere proces. De besluitvorming in de gemeenteraad vindt naar verwachting plaats tijdens een extra raadsvergadering op dinsdag 23 december. Voorafgaand vindt op woensdag 17 december een commissievergadering plaats.